Szwecja – czego nie robić w kraju naszych zamorskich sąsiadów?

Czy wyjeżdżając do Szwecji powinniśmy się obawiać szoku kulturowego? Chcesz wiedzieć, czego nie robić w Szwecji? Odpowiadamy!

Szwecja to dość popularny kierunek turystyczny, a od pewnego czasu również imigracyjny, dlatego podobnie, jak przed wyjazdem do jakiegokolwiek innego kraju, warto zapoznać się z zasadami i obyczajami panującymi u naszych północnych sąsiadów. Mimo że odległość między Polska i Szwecją jest mała (ok. 200 km przez morze) i możemy dostać się do niej samolotem z większości większych lotnisk, po przybyciu możemy doznać prawdziwego szoku kulturowego. Mentalność Skandynawów, w tym także Szwedów, znacznie różni się od postrzegania świata w naszym kraju, dlatego przedstawiamy listę rzeczy, których nie powinniśmy robić, będąc już na miejscu.

Bycie zbyt szczerym, bezpośrednim i otwartym

Zastanawiając się, jacy są Szwedzi i do kogo można ich porównać, powinniśmy się zwrócić w stronę krajów anglosaskich. Dla przykładu, kiedy Szwedzi pytają nas o samopoczucie, jest to tylko kurtuazja i wyraz uprzejmości, a nie chęć na poznanie naszej obecnej życiowej sytuacji. Obyczaje społeczne sprawiają także, że Szwedzi unikają bezpośredniości – powinniśmy się wystrzegać narzekania oraz bezpośredniej krytyki. Musimy także wziąć pod uwagę to, że czasem nadzwyczajna uprzejmość może być jedynie wynikiem manier oraz wymagań stanowiska. Z jednej strony tworzy to nieco sztuczną atmosferę, jednak nie to jest najważniejsze – liczy się to, że sprawy w urzędzie mogą zostać załatwione z uśmiechem na twarzy i bez zgrzytów zębami.

Zbyt głośne i ekspresyjne rozmowy

Aby wiedzieć, jak zachować się na miejscu, musimy także wiedzieć, co jest akceptowane w miejscach publicznych, a czego powinniśmy unikać za wszelką cenę. Jedną z dużych różnic pomiędzy Szwecją i Polską jest głośność rozmów w środkach publicznego transportu, restauracjach oraz wszystkich miejscach, gdzie przebywają z nami inni ludzie. W Szwecji nie wolno rozmawiać zbyt głośno, ponieważ według lokalnych obyczajów jest to bardzo niegrzeczne. Szwedzi są z reguły stonowani i bardzo mało gestykulują. Warto się także przygotować na to, że szwedzki rozmówca może mówić bardzo cicho, co przy średniej znajomości języka może być problematyczne.

Przekrzykiwanie i przerywanie – jak nie rozmawiać ze Szwedem

Pozostając w temacie rozmów, jeszcze jednym dos/don’ts jest przerywanie wypowiedzi rozmówcy. I tak, prawdopodobnie w każdej kulturze przerywanie i przekrzykiwanie nie są najlepszą wizytówką naszej osoby, Skandynawowie są pod tym względem maksymalnie wrażliwi. Kiedy będziemy prowadzić swobodną konwersację ze Szwedem, możemy mieć wrażenie, że nasz rozmówca nie jest zainteresowany – nie przerywa, nie reaguje, a wyraz jego twarzy pozostaje niezmienny. Zazwyczaj nasze wrażenie jest jednak błędne, a zachowanie rozmowy jest jedynie rezultatem jego manier i naturalnego zachowania.

Niezapowiedziane wizyty

To, co może wydawać się całkowicie normalne w Polsce – np. przychodzenie w gości do najbliższych bez zapowiedzi i sprawianie miłej niespodzianki, jest całkowicie niepoprawne w państwie naszych zamorskich sąsiadów. W Szwecji nikt nie spodziewa się, że zostanie odwiedzony bez wcześniejszej zapowiedzi – dotyczy to tylko znajomych, ale również członków rodziny, a nawet partnera lub partnerki.  W sytuacjach biznesowych czy podczas poszukiwań pracy również oczekuje się, że przedzwonimy w celu potwierdzenia wizyty.

Dodaj komentarz