Sztokholm – zabytki w centrum miasta

Sztokholm, jako miasto z wielowiekową tradycją jest ciekawą propozycją na spędzenie urlopu. Znajduje się tutaj wiele zabytków, które warto zobaczyć, ze względu na ich unikalność.

Poczuj królewską władzę

Na początek warto odwiedzić Pałac Królewski w Sztokholmie. Co ciekawe, wciąż jest oficjalną siedzibą obecnie panującej rodziny królewskiej, a wszystkie oficjalne ceremonie mają miejsce właśnie w nim. Obecnie para książęca mieszka w Pałacu Drottningholm. Zamek Królewski znajduje się na terenie historycznego Starego Miasta, które położone jest na wyspie Stadsholmen. Sam budynek może zachwycić swoją monumentalnością: w jego skład wchodzi aż 600 różnych pokoi i pomieszczeń!

Pałac królewski oferuje do zwiedzania apartamenty królewskie, a także kaplicę królewską, skarbiec, zbrojownię, muzeum Tre Kronor oraz ogrody królewskie. Planując zwiedzanie należy przeznaczyć tutaj co najmniej dwie do trzech godzin. W apartamentach królewskich największą atrakcją jest srebrny tron Królowej Krystyny. Ten cenny dar otrzymała w dniu swojej koronacji, która miała miejsce w 1650 roku. Ponadto po obu stronach srebrnego tronu znajdują się dwie monumentalne rzeźby, które podtrzymują znajdujący się nad tronem baldachim. Kolejnym punktem w pałacu królewskim wartym zobaczenia jest tak zwana Rikssalen. W tym miejscu aż do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku król Szwecji oficjalnie otwierał obrady parlamentu. Jako ciekawostkę można podać fakt, że pokoje gościnne na zamku królewskim są do tej pory wykorzystywane jako miejsca, gdzie nocują głowy innych państw, które odwiedzają Szwecję.

Serce miasta

Ratusz w Sztokholmie jest uznawany za jeden z najbardziej rozpoznawalnych budowli Szwecji. Na budowlę zużyto 8 milionów cegieł, a sam ratusz wzniesiono w stylu narodowo – romantycznym. Za ozdobę wnętrz odpowiadają takie postacie, jak książę Eugeniusz, Einar Forseth oraz Carl Malmsten oraz Maja Sjöström.

Co roku to właśnie w Sali Błękitnej ratusza w Sztokholmie są wydawane przyjęcia na cześć laureatów niezwykle prestiżowej Nagrody Nobla. Bierze w nich udział jako honorowi goście również rodzina królewska. Jednak kiedy wejdziemy do niej okaże się, że sala wcale nie jest koloru niebieskiego. Jednak to wcale nie jest żadna pomyłka! Nazwa przyjęła się od tej, która była w pierwotnych planach. Salę w trakcie budowy zdecydowano się nie malować, a mimo to nazwa się przyjęła i doskonale zakorzeniła.

Sala Błękitna może się również pochwalić jednymi z największych organów, jakie znajdziemy w Europie Północnej.

Oprócz Sali Błękitnej w ratuszu możemy zwiedzić Salę Konferencyjną, Salę Stu Sklepień, Oval, czyli przedpokój sal balowych, Galerię Książęcą, Salę Trzech Koron a także Złotą Salę.

Śladami Jana Pawła II i polskiej królewny

Jeżeli postanowimy odwiedzić Katolicką Katedrę pod wezwaniem świętego Eryka w Sztokholmie okaże się, że odwiedzamy miejsce, które nawiedził sam święty papież Polak. Katedra została wzniesiona pod koniec dziewiętnastego wieku w neoromańskim stylu. Obecny wygląd jest skutkiem przebudowy, która odbyła się w 1983 roku. Jako ciekawostkę można dodać, że odbywają się w nim nabożeństwa także w języku polskim. W jej wnętrzach znajdują się szczątki świętego Eryka, Karola Linneusza, współtwórcy Królewskiej Akademii Nauk oraz autora systema naturae, którym posługujemy się do dnia dzisiejszego. Ponadto spoczywa tutaj Katarzyna Jagiellonka, córka Bony Sforzy i Zygmunta I Starego, matka Zygmunta II Wazy, późniejszego króla Szwecji i Polski.

Dodaj komentarz