Sztokholm – miejsca, które warto odwiedzić

Sztokholm, jako jedna z najpiękniejszych stolic Europy Północnej, może zachwycić każdego turystę, zarówno tego, który do miasta przyjeżdża na krótki weekend, jak i dla tych, którzy dogłębnie pragną poznać wszystkie zalety stolicy Szwecji. Oprócz ogromnych połaci lasów, parków oraz najczystszego powietrza w całej Europie, na turystów czeka również szereg zabytków, które z pewnością zainteresują każdego sympatyka kultury i historii Skandynawii.

Junibacken

Junibacken to muzeum położone w samym centrum Sztokholmu na wyspie i jest doskonałym miejscem na spędzenie miłego dnia z całą rodziną, szczególnie jeżeli posiadamy dzieci. Muzeum te, powstałe z inicjatywy Staffana Götestama, który we współpracy ze słynną pisarką, Astrid Lindgren postanowił stworzyć muzeum, do którego najmłodsi będą przychodzili z wielką ochotą. W ten oto sposób w 1996 roku otwarto muzeum będącym jednocześnie królestwem bajkowych postaci z książek Astrid Lindgren. Zwiedzanie Placu Książkowych Opowieści rozpoczyna się od bajkowego placu i prowadzi nas przez wiele ciekawych pomieszczeń, włączając w to pokój Astrid, w którym gondolami przemierzamy kolejne światy spisane w książkach autorki. Na końcu zwiedzania nie zabrakło również takich miejsc jak ogromna księgarnia, w którym możemy zakupić książki dla dzieci i młodzieży. Jeżeli przyjechaliśmy do Sztokholmu ze swoimi pociechami, Junibacken jest dla nas obowiązkowym miejscem do odwiedzenia. Wstęp darmowy jest jednak zarezerwowany jedynie dla dzieci do drugiego roku życia.

Nationalmuseum

Dla miłośników sztuki, Sztokholm również ma bardzo wiele do zaoferowania. Jednym z miejsc, w których najbardziej odnajdą się wszyscy turyści głodni zwiedzania muzeów, jest Muzeum Narodowe w Sztokholmie, będące jednocześnie jednym z najstarszych muzeów sztuki w całej Europie. Muzeum może poszczycić się imponującą kolekcją obrazów, których zbiory rozpoczęły się od darowizny przez króla Gustawa III Wazy jego kolekcji dzieł sztuki w okolicach XVI wieku. W XXI wieku muzeum ze względu na potrzebę gruntownej renowacji, zostało zamknięte na kilka lat, jednak w 2018 roku ponownie otwarło swe progi. Samo muzeum zajmuje parter oraz dwa piętra. Parter poświęcony jest zbiorowi rzeźb. Następne piętra to podróż przez różne wieki malarstwa, począwszy od wieku XVI. Wśród najpopularniejszych arcydzieł, zbrojnych w Nationalmuseum, wymienić możemy chociażby  autoportret Rembrandta, „Piotr i Paweł” El Greca czy  “Bacchanalia na Andros” Petera Paula Rubensa.

Marten Trotzigs Grand

Jedną z ciekawostek dotyczących stolicy Szwecji jest to, że właśnie tutaj mamy okazję przejść przez najwęższą uliczkę w Europie. Marten Trotzigs Grand, umiejscowiona w dzielnicy Starego Miasta ma szerokość zaledwie 90 centymetrów. Nazwa uliczki pochodzi od jednego z kupców, który wyemigrował do Sztokholmu i pod koniec XI wieku zakupił wszystkie nieruchomości wokół uliczki. Przejście tą uliczką jest bardzo ciekawym doświadczeniem, a znalezienie jej nie powinno stanowić żadnego problemu, gdyż dotarcie do niej jest opisane w każdym dobrym przewodniku po Sztokholmie.

Dodaj komentarz