O Sztokholmie

Sztokholm to z pewnością najpiękniejsze szwedzkie miasto. Położone częściowo na stałym lądzie, a częściowo na kilkunastu wyspach, skomunikowane ze sobą za pomocą licznych kanałów i mostów. W jego obszarze stołecznym zawiera się nadto 24 000 mniejszych wysepek i skał, składających się na tzw. archipelag sztokholmski. Jedną dziesiątą jego powierzchni zajmuje woda- Zatoka Saltsjön, Jezioro Mälaren, a także 12 pomniejszych jezior. Dlatego też, już z uwagi na uwarunkowania naturalne, Sztokholm jest niezwykle malowniczym miejscem. Nie bez powodu nazywa się go zresztą “Wenecją Północy” czy też “miastem na wodzie”.

Klimat

zorza polarna
Zorza polarna nad Szwecją

Tamtejszy klimat dopełnia także wszechobecna, wdzierająca się w miejską przestrzeń natura- jedynie jedną trzecią ze 188 km2 powierzchni Sztokholmu zajmują bowiem zabudowania, ustępując miejsca lasom, parkom i wodzie. Jednocześnie mieszkańcy wykazują się odpowiedzialnością i innowacyjnością w dziedzinie ochrony przyrody. Wprowadzono tam m.in. zintegrowany program gospodarki odpadami, przyjazny środowisko system planowania urbanistycznego i transportu miejskiego, a także program “Professional Study Visit”, szerzący świadomość środowiskową i umacniający współpracę międzynarodową w tym zakresie. Nacisk, jaki w Sztokholmie kładzie się na szacunek do przyrody i jej ochronę, znalazł odzwierciedlenie w uzyskanym przez niego w 2010 roku tytule “Zielonej Stolicy Europy”.

Urbanizacja

Jednocześnie Sztokholm to stolica, a tym samym centrum polityczne, kulturalne i ekonomiczne Szwecji. Liczbę jego mieszkańców wraz z zespołem miejskim szacuje się na około 1,5 miliona. Znajdują się tu siedziby rządu, parlamentu oraz rodziny królewskiej. Odwiedzić w nim można ponad 200 muzeów. Posiada dwa międzynarodowe lotniska (Arlanda oraz Bromma) i mnóstwo portów. O jego europejskości świadczą także liczne miasta partnerskie, takie jak np. Helsinki, Londyn, Paryż, Berlin, Belgrad czy Warszawa.

Architektura Sztokholmu

szwecja wybrzeże
Wybrzeże Sztokholmu

Sztokholm zachwyca nie tylko swoim naturalnym pięknem, ale także architekturą. Znajdziemy tu m.in.:

  • pochodzący jeszcze z XIII wieku gotycki kościół na Riddarholmen ze swoją charakterystyczną strzelistą, ażurową wieżą- miejsce królewskich nabożeństw pogrzebowych,
  • liczącą blisko 700 lat katedrę p.w. świętego Mikołaja- miejsce królewskich koronacji i zaślubin,
  • wiele średniowiecznych kościołów w stylu romańskim, otoczone cmentarzami (m.in. w Bromma, Spånga, Brännkyrka),
  • Stortorget (Wielki Rynek) ze swoimi kolorowymi kamienicami, uliczkami i zaułkami,
  • Pałac Siedziby Rycerstwa, łączący w sobie elementy zarówno klasycyzmu, jak i manieryzmu,
  • Zamek Królewski- również o eklektycznym charakterze- jest to jego kolejna już odsłona, zastępująca Zamek Trzy Korony, który w 1697 roku pochłonął pożar,
  • pochodzące z XX wieku Muzeum Nordyckie- monumentalny, kamienny obiekt, zwieńczony wieżami,
  • ratusz inspirowany Pałacem Dożów w Wenecji
  • oraz dzieła współczesnych architektów, zachwycające formą i konceptem, takie jak kwatera główna firmy telekomunikacyjnej Ericsson, czy też tzw. “Waterfront”.

Wszystko to współgra w idealnej harmonii, tak ważnej dla Szwedów. Sztokholm jest miastem pełnym życia, a zarazem spokoju. Miastem monumentalnych budowli i dyskretnych zaułków. Miastem natury i ludzi, współistniejących ze sobą w zgodzie i wzajemnym poszanowaniu. Żeby poczuć rytm tego miasta, trzeba je po prostu odwiedzić.

Dodaj komentarz