Sztokholm – komunikacja – czym najtaniej, najszybciej oraz najlepiej poruszać się po mieście?

Coraz chętniej decydujemy się na podróże do krajów północnych. Wśród nich jednym z najczęściej i najchętniej odwiedzanym miastem jest Sztokholm. Warto wiedzieć przed podróżą, w jaki sposób najlepiej poruszać się po tym mieście.

Dogodny transport miejski

W Sztokholmie można podróżować na różne sposoby. W mieście jeżdżą autobusy, tramwaje, szybka kolej miejska i regionalna ( wy tym jednak kolej wąskotorowa) oraz metro. Osoby do 20 roku życia oraz powyżej 65 roku życia mogą liczyć na ulgę podczas kupowania biletów. Ogromnym udogodnieniem wprowadzonym przez Szwedzki zarząd jest wprowadzenie biletów umożliwiających przesiadanie się w obrębie daty ważności skasowanego biletu na przykład z autobusu na metro. Bilety są do nabycia w formie kart podróżnych oraz kuponów jednorazowych.

Aby móc bez przeszkód korzystać z komunikacji miejskiej w Sztokholmie, warto zawczasu pomyśleć o wyrobieniu karty miejskiej “SL Access Card”. Sam koszt wyrobienia karty to około 10 złotych, jednak na doładowanie należy przeznaczyć od 50 złotych i więcej, gdyż jest to najmniejsza suma, jaką można zakodować na karcie.

Trójkolorowe metro

Zdecydowanie najwygodniejszym środkiem transportu w stolicy Szwecji jest metro. W jego skład wchodzą trzy główne linie, a każda z nich oznaczona jest jednym z trzech kolorów: czerwonym, zielonym oraz niebieskim. Wszystkie linie mają wspólny przystanek na stacji T-Centralen, co ułatwia ewentualne przesiadki z jednej linii na drugą. Warto też wspomnieć, że sami mieszkańcy z dumą mówią o swoim metrze, nazywając je najdłuższą galerią sztuki na świecie. Dlaczego? Metro w Sztokholmie ma swój niepowtarzalny urok, a niektóre stacje są atrakcją same w sobie, tak że można spokojnie spędzić cały dzień w podziemiach i ani trochę się nie nudzić. Czasami na stacjach znajdziemy przepiękne rzeźby wykonane w duchu skandynawskim, na innych są zorganizowane ciekawe wystawy prac, a jeszcze inne zostały przerobione tak, aby imitowały prawdziwe, zapierające dech w piersiach jaskinie.

Autobusem przez ulice Sztokholmu

W odróżnieniu od Polski, w Szwecji do autobusu należy wsiadać przednimi drzwiami. Przed docelowym przystankiem powinno się wcisnąć przycisk stop oraz przycisk otwierania drzwi. Warto wiedzieć, że biletu nie można nabyć u kierowcy: jeżeli nie mamy karty SL Access Card na której wcześniej umieściliśmy odpowiednie środki umożliwiające korzystanie ze środków transportu, należy zakupić bilet w specjalnych kioskach oznaczonych literami SL lub biletomatach.

Zwiedzanie na rowerze

Alternatywą dla poruszania się autobusem lub tramwajem może być zwiedzanie stolicy Szwecji na rowerze. Miasto ma bardzo rozbudowaną sieć bezpiecznych ścieżek rowerowych, a także parkingów na jednoślady. City Bikes, czyli Sztokholmski Rower Miejski umożliwia turystom wykupienie karty na 3 dni. Rowerem możemy podróżować maksymalnie 3 godziny, a po tym czasie należy go niezwłocznie odstawić do punktu zwrotu, w przeciwnym razie zaczną być naliczane punkt karne, które mogą nawet zablokować świeżo nabytą kartę.

Pomoc dla turystów

Dla wszystkich osób, które planują zwiedzanie Sztokholmskich muzeów oraz galerii miasto oferuje do nabycia tzw. kartę sztokholmską. Dzięki niej nie tylko będzie można jednorazowo zwiedzić wszystkie miejsca, do których wstępu ona uprawnia przez ściśle określony czas (przeważnie od 1 do 3 dni) ale również karta sztokholmska upoważnia do nieograniczonych przejazdów środkami transportu publicznego w tym samym czasie.

Parostatkiem w piękny rejs

Sztokholm oferuje również połączenia promem z takimi miastami, jak:

  • Tallin
  • Ryga
  • Helsinki
  • Turku
  • Mariehamn (Wyspy Alandzkie)

 

Dodaj komentarz