Festiwale w Sztokholmie, stolicy Skandynawii

Sztokholm, zwany Wenecją Północy albo wręcz Stolicą Skandynawii obfituje w wydarzenia kulturalne, niektóre o światowej renomie. Co dzieje się w Sztokholmie?

Smaka på Stockholm

Jeden z największych na świecie festiwali kulinarnych. Odbywa się corocznie na początku czerwca i trwa 4 dni. Przyciąga około 350 000 gości, a jego nazwa oznacza “Smak Sztokholmu”. Ma miejsce pod gołym niebem, w miejskim parku w centrum miasta (Kungsträdgården). Odwiedzający mogą spróbować dań najlepszych szwedzkich szefów kuchni, zjeść w jednej z wielu tymczasowych restauracji pop-up, śledzić pojedynki kucharzy i gotować samemu czy brać udział w kursach gotowania. Na festiwalu pojawiają się liczne foodtrucki, jedzenie można także kupić bezpośrednio od dostawców, a wszystko przy akompaniamencie muzyków różnych gatunków.

The Stockholm Culture Festival 

Sztokholmski Festiwal Kultury trwa przez 6 kolejnych dni w połowie sierpnia, a kończy się zawsze w niedzielę- ostatni dzień długich szwedzkich wakacji. Festiwal na stałe wpisał się w tradycję miasta- pierwsza edycja miała miejsce w 2006 roku. Podstawą działań artystycznych jest wszechobecna muzyka wszelkich gatunków. Oprócz koncertów centrum miasta wypełnia sztuka ulicy, stand-upy, warsztaty taneczne i fotograficzne, filmy i spacery z przewodnikiem (płatne). Festiwalowi co roku ma inny motyw przewodni. Główne lokalizacje Festiwalu Kultury to:

  • Sergels torg
  • Gustav Adolfs Torg
  • Norrbro
  • Skeppsbron

Warto wiedzieć, że lokalizacje co roku mogą się nieco różnić.

Midsommar på Skansen

Festiwal Przesilenia Letniego (Noc Świętojańska) poświęcony jest najbardziej ukochanej i typowej szwedzkiej tradycji. Ma miejsce najdłuższego dnia w roku. W całym mieście organizowanych jest wiele związanych z tym wydarzeń, ale najlepiej udać się do skansenu. Tam świętuje się w tradycyjny sposób- przy dźwiękach muzyki ludowej wiąże się brzozowe wieńce, tańczy i bierze udział w rozmaitych grach.

Lollapalooza

Jeden z najbardziej znanych i ikonicznych festiwali na świecie zawitał do Sztokholmu. W 2019 roku odbyła się pierwsza szwedzka edycja. Lollapalooza to nie tylko występy światowych gwiazd muzyki, głównie nurtów alternatywnych, ale również eventy kulinarne i kulturalne, a także bogata strefa dla dzieci.

Stockholm Pride

Stockholm Pride jest jednym z największych festiwali w Szwecji i największą paradą  w Skandynawii. To imponujące rozmachem, kolorowe wydarzenie przyciąga uczestników LGBT z całego świata. Na głównym terenie festiwalu- Pride Park odbywają się koncerty, pokazy, warsztaty i debaty. Głównym punktem programu jest parada.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Ingmara Bergmanna

Festiwal odbywa się na przełomie sierpnia i września w Dramaten. Wystawiane są sztuki teatrów z całego świata, ale także produkcje rodzime. Można wziąć udział w panelach dyskusyjnych i wykładach.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Sztokholmski festiwal filmowy jest jednym z wiodących wydarzeń kinematograficznych w Europie. W kinach w całym mieście wyświetlane są setki filmów, ale wiodącą funkcją festiwalu jest promocja młodych i nieznanych twórców. Aż 1/3 pokazywanych filmów to dzieła debiutantów, a wkonkursie głównym mogą brać udział autorzy nie więcej niż 3 filmów.

Dodaj komentarz