Co można robić na weekend w Sztokholmie?

Sztokholm to stolica Szwecji, i jedno z najciekawszych oraz najpiękniejszych miast położone w północnej Europie. Początki tego miasta sięgają połowy XII wieku. Znajduje się tutaj mnóstwo zabytków, pałaców, a sam Sztokholm usytuowany jest na 14 wyspach, które otacza archipelag ok. 20 tysięcy wysp oraz wysepek. Warto zatem wiedzieć jakie atrakcje turystyczne można spotkać w Sztokholmie oraz co warto zwiedzić.

Co warto zwiedzić w Sztokholmie?

Według wielu przewodników turystycznych Sztokholm jest miastem, które w idealny sposób łączy ze sobą historyczne zabytki, naturę oraz nowoczesność. Z jednej strony można zwiedzać stare miasto a z drugiej strony podziwiać piękne parki oraz obszary zielone, a także nowoczesne budownictwo. Do największych zabytków Sztokholmu można niezaprzeczalnie zaliczyć:

  • Gamla Stan (Stare Miasto) – jest to najstarsza i jednocześnie najpiękniejsza część Sztokholmu. Znajduje się na nim m.in Stortorget tj. najstarszy plac w Sztokholmie, gdzie odbywa się np. jarmark bożonarodzeniowy, Katedra Sztokholmska, gdzie odbywają się śluby członków rodziny królewskiej, czy też Riddarhuset tj. historyczny budynek zgromadzeń szwedzkiej arystokracji;
  • Pałac Królewski – znajduje się on na wzgórzu Slottsbacken i jest oficjalna rezydencją szwedzkiej rodziny królewskiej;
  • Wyspa Helgeandsholmen – jest to wyspa położona w niewielkiej odległości od Starego Miasta. Znajduje się na niej budynek szwedzkiego parlamentu, który można zwiedzać między czerwcem a sierpniem w dni powszednie;
  • Ratusz Miejski – znajduje się on na rogu Wyspy Kungsholmen. Jest to jeden z najokazalszych ratuszy w całej Europie, choć powstawał w latach 1911-1923. Warto go odwiedzić, przynajmniej obejrzeć z zewnątrz, ze względu na niesamowitą architekturę oraz zdobienia.

Kiedy najlepiej odwiedzić Sztokholm?

Sztokholm jest miastem w północnej Europie, dlatego turystyka tutaj kwitnie wyłącznie w miesiącach letnich. Chcąc zobaczyć możliwie jak najwięcej warto tutaj przyjechać pomiędzy majem a wrześniem każdego roku. Jednak najlepszy okres na zwiedzanie Sztokholmu to dni powszednie od połowy czerwca do połowy sierpnia każdego roku, gdy dni są najdłuższe i można najwięcej zobaczyć.
Warto również nadmienić, iż część atrakcji turystycznych w Sztokholmie jest darmowa. Większość Muzeów czy też Pałac Królewski w dni powszednie można odwiedzać bezpłatnie, jednak należy wcześniej zapisać się by móc skorzystać z darmowego wejścia. Weekend w Sztokholmie z kolei jest dobrym rozwiązaniem, aby zwiedzić niektóre atrakcje turystyczne z zewnątrz oraz móc przespacerować się na wybrzeżu lub ulicami Starego Miasta.
Poza tym w Sztokholmie w weekend dobrym rozwiązaniem jest również udanie się do Muzeum Abby w Sztokholmie. Ceny wejścia do muzeum w Sztokholmie wahają się w zależności od pory roku oraz dostępności biletów między 70 a 11 złotych za osobę. W samym Muzeum Abby można zobaczyć wiele atrakcji wartych uwagi. Można dowiedzieć się ciekawostek na temat działalności zespołu czy zobaczyć oryginalne stroje oraz sprzęt muzyczny, jakie używali członkowie Abby.

Ceny w Sztokholmie

Pomimo wielu darmowych wejść wycieczka na weekend do Sztokholmu wcale nie jest tania w porównaniu do innych miast europejskich. Sam transport po mieście jest dosyć drogi, dlatego też mieszkając poza centrum warto zaopatrzyć się w kartę Stockholm Pass. Na doładowanej karcie można bez problemu poruszać się po mieście. Jeśli hotel znajduje się w centrum, wówczas można zwiedzać miasto na piechotę.
Ceny w restauracjach czy też w miejscach, gdzie znajdują się atrakcje turystyczne są porównywalne do cen w Europie Zachodniej. Wyjątkiem jednak jest możliwość kupna alkoholu, która jest mocno ograniczona. Alkohol można kupować w Szwecji jedynie w sklepach kontrolowanych przez rząd mając ukończone 19 lat. W restauracjach ceny alkoholu potrafią być kilka razy wyższe niż w Polsce.
Przykładowe ceny w Sztokholmie:

  • Bułka pszeniczna – 6K (ok. 2,88 PLN);
  • Pomidory (500g) – 19K (ok. 9,12 PLN);
  • Sok pomarańczowy (1,5 l) – 14K (ok. 6,72 PLN).

Dodatkowo warto też znać przykładowe ceny atrakcji turystycznych w Sztokholmie:

  • Dom Rycerski (Riddarhuset) – 100K (ok. 40 PLN);
  • Katedra (Storkyrkan) – 60K (ok. 24 PLN);
  • Muzeum Poczty (Postmuseum) – 80K (ok. 38,40 PLN).

 

Dodaj komentarz